
Wiska WUB Thermoplastic 100 x 100 x 55mm Enclosure Pre-cut Openings Black IP65 – WUB1B
Part No Description
WUB1B WUB Thermoplastic 100 x 100 x 55mm Enclosure Pre-cut Openings Black IP65
7x M25 pre-cut openings
1/4 turn fast screw system
1 screw attached to lid
| Material | Thermoplastic |
| Protection class | IP65 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 85 °C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Impact resistance | IK08 |
| External dimensions LxWxH | 100x100x55mm |
| Type | WUB 1B |
| UK-Number | WUB1B |
| Product Color | RAL 9005 |

