
Wiska TriShot® ETKV-SET 20 RD M20 Polyamide Cable Gland IP68 Red – 10112912
Part No Description
10112912 TriShot® ETKV-SET 20 RD M20 Polyamide Cable Gland IP68 Red
| Material cable gland | Polypropylene, Polyamide |
| Material sealing gasket | TPE |
| Protection class | IP68 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1.5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 14 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 32 mm |
| Equipment | incl. locknut |
| Type | TriShot® ETKV-SET 20 RD |
| Product Color | RAL 3000 |
| Order no. RAL 7035 | 10112912 |



