
Wiska ShieldGland M20L Pack Pro IP68 c/w Brass Locknut, Spring Clip & Earth Tag Clamping Range 12-21m (2 Per Pack) – 10112395
Part No Description
10112395 ShieldGland M20 Pack Pro IP68 c/w Brass Locknut, Spring Clip & Earth Tag Clamping Range 12-21mm (2 Per Pack)
IP68, Plastic armoured cable gland, no shroud required, suitable for armoured, SY / CY and single-core, complete with locknut, E-Sprint and earth tag.
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1.5 |
| Length screw-in thread L | 11 mm |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 21 mm |
| Ø cable below cable shield max | 12 mm – 17 mm |
| Key width SW | 32 mm |
| Collar diameter (E) | 36 mm |
| Total length TL | 57 mm – 63 mm |
| Type | ShieldGLAND Pro M20L |
| WISKA-Order no. | 10112395 |
| Packing unit | 2 |


