
Wiska DLWIB11 Deep Lided Smooth Sided Grey Enclosure 190 x 140 x 140mm – 50106959
Part No Description
50106959 DLWIB11 Deep Lided Smooth Sided Grey Enclosure 190 x 140 x 140mm
Surface Enclosure
1/4 Turn Fast Screw System
Tamper-proof Seal
Double Insulation
| Material | Thermo-resistant ABS |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP65 |
| Temperatures during install. | -5°C – 60°C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Impact resistance | IK07, IK08 |
| External dimensions LxWxH | 190x140x140mm |
| Type | DLWIB 11 |
| UK-Number | 50106959 |
| Product Color | RAL 7035 |

