
Wiska Combi 607 LG Polypropylene 110 x 110 x 66mm Enclosure Grey IP66 3×3 Pole Wago Connectors – 10110871
Part No Description
10110871 Combi 607 LG Polypropylene 110 x 110 x 66mm Enclosure Grey IP66 3×3 Pole Wago Connectors
Complete with 3 x Wago 221-413 3 Pole Connectors
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C – 60 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated current / A (Terminal) | 41 A |
| Rated cross section | 6 mm² |
| Terminals/poles | 6 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 5.2 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 110 x 110 x 66 mm |
| Using for cable gland | ![]() |
| Product Color | RAL 7035 |
| WISKA-Order no. | 10110871 |
| Type | COMBI 607 / 3-221-613 / 2xKRM25/20 LG |




