
Wiska Combi 1210 BK Polypropylene 160 x 140 x 81mm Enclosure Black IP66 – 10101460
Part No Description
10101460 Combi 1210 BK Polypropylene 160 x 140 x 81mm Enclosure Black IP66
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C – 60 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated cross section | 10 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 3 mm |
| Ø cable diameter max | 12 mm |
| External dimensions LxWxH | 160 x 140 x 81mm |
| Using for cable gland | ![]() |
| Product Color | RAL 9005 |
| WISKA-Order no. | 10101460 |
| Type | COMBI 1210 BK |




