
Wiska CLWIB12 Clear Lided Smooth Sided Grey Enclosure 240 x 190 x 90mm – 50106963
Part No Description
50106963 CLWIB12 Clear Lided Smooth Sided Grey Enclosure 240 x 190 x 90mm
Surface Enclosure
Clear Lided
1/4 turn fast screw system
Tamper-proof seal
Double Insulation
| Material | Polycarbonate, Thermo-resistant ABS |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Protection class | IP65 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 85 °C |
| Temperatures during install. | -5°C – 60°C |
| Glow wire test | 650 °C |
| Impact resistance | IK07, IK08 |
| External dimensions LxWxH | 240x190x90mm |
| Type | CLWIB 12 |
| UK-Number | 50106963 |
| Product Color | RAL 7035 |

