
Telergon 250A 3P+N On-Off IP65 Metal Enclosed Switch Fuse with fuses – NTF0250F
Part No Description
NTF0250F 250A 3P+N On-Off IP65 Metal Enclosed Switch Fuse with fuses
- 3 Pole & Switched Neutral (4th pole)
- 250A @ AC3
- 250A@ AC23
- 132kW @ 3Ph Motor Rated
- B1-B2 BS Fuse Size
- IP65 RAL 7035 Enclosure
- Padlockable in Off Position (3 locks)
- Defeatable Door Interlocked Handle
- IP20 Terminal Protection Included
- Removable Top & Bottom Gland Plates
- Door earth lead fitted as standard
- Conforms with IEC 60947-1 & 3
- Bureau Veritas, KEMA Certified & UKCA/CE Approved
Specification
| Colour | GREY |
|---|---|
| Pitch | N/A |
| Amperage | 250A |
| Operating Temperature | 65°C |
| Poles | 3P+N |
| Approvals | IEC |
| Materials (Body) | Powder coated mild steel |
| Cable Size, Flexible (mm²) | 120 |
| Cable Size, Solid (mm²) | M10 Lug Terminals – 120mm Cable |
| Dimensions (mm) | 500 x 400 x 200 |
| Ingress Protection | IP65 |
| Ingress Protection (IP Rating) | IP65 |


