Silverline Steel Padlock Long Shackle – 70mm – 349757
Part No Description
349757 Steel Padlock Long Shackle – 70mm
- Chrome-plated, hardened steel body & shackle
- Brass locking cylinder
- Protective chrome-plated brass ring in base
- Includes 3 steel keys
- Shackle dia 12mm
| Finish | Satin chrome |
| Material – Secondary Construction | Hardened, chrome-plated steel shackle |
| Hardened | Yes |
| Product Weight | 0.56kg |
| Number of Keys | 3 |
| Method of Construction | Chrome plated |
| Cylinder Lock Ring | Hardened and pinned |
| Clearance | 37 x 68mm |
| Cylinder | Locking |
| Shackle Diameter | 11.75mm |


