
SCL LED Continuous or Flashing Beacon 12-24VAC/DC Clear – STXLED-24DA-C
Part No Description
STXLED-24DA-C LED Continuous or Flashing Beacon 12-24VAC/DC Clear
- Ultra bright LED Beacon
- Flashing or Continuous (Configurable via 3 Wires)
- Multi Voltage 12-24VAC/DC
- Clear
- Flash Frequency 1Hz (60 Flashes per Min)
- Surface or Panel/Wall Mounted
- Supplied with wall mounting bracket
- Low power consumption & simple wiring
- UKCA & CE Approved
- Weatherproof to IP65
- Easy installation
- 180° Visibility
Specification
| Voltage | 12-24VAC/DC |
|---|---|
| Colour | CLEAR |
| Operating Temperature | -20 to +55°C |
| Approvals | CE/ RoHS |
| Materials (Body) | PC/ABS |
| Cable Size, Flexible (mm²) | 2 x 500mm LEADS |
| Cable Size, Solid (mm²) | 2 x 500mm LEADS |
| Dimensions (mm) | 49 x 76 |
| Ingress Protection | IP65 |
| Light Output Life | Ultra bright LED |
| FPM | 60 Flashes per Min |

