Live Electrical 10A 1P+N A-Type Bi-Directional RCBO C Curve 6kA 30mA – RNC110C-030N
Live Electrical 10A 1P+N A-Type Bi-Directional RCBO C Curve 6kA 30mA
Part No                        Description
RNC110C-030N           10A 1P+N A-Type Bi-Directional RCBO C Curve 6kA 30mA
RNC is a range of MCB sized RCBOs, apply to circuit of AC50/60Hz. Rated voltage to 230V, and current up to 40 A, bring higher levels of safety to an  electrical installation and its users because they include switched neutral as standard, which will guarantee that healthy circuits remain in service and  that only a faulty circuit is switched off.
● Rated current In(A): 6,10,16,20,25,32,40
● Rated voltage Un: 240VAC
● Poles: 2P
● Trippping curve: B,C.
● Residual current operating characteristic: Type A
● Rated frequency: 50/60 Hz
● Rated short-curcuit breaking capacity Inc: 6kA.
● Operating temperature: -25~+40℃.