Crompton Lamps Galanos Arteson LED Backlit Panel 600×600 28W 4000K – 15265
Part No Description
15265 Galanos Arteson LED Backlit Panel 600×600 28W 4000K
Integrated LED panel featuring backlit LED technology and efficiency 121lm/W.
Standard size 600mm x 600mm integrated LED panel with long life 50,000 hour maintenance free operation.
Constructed from an aluminium frame and housing with a TP(a) rated polycarbonate diffuser. Utilising backlit LED technology for low degredation and a high efficacy 121lm/W.
- 50,000 hour life
- 25,000 switching cycles
- 110° beam angle
- 4000K cool white colour temperature
- UGR <19
- Colour rendering index ≥80
- Not suitable for dimming
- For indoor use only
- Instant full light
- 5 year warranty
- 2 year on-site warranty
Recommended for Domestic and Commercial use only

General
| Part Code: | 15265 |
| Product Name: | Galanos Arteson LED Backlit Panel 600×600 28W 4000K TP(a) UGR<19 |
| Nominal Voltage: | 240V |
| Nominal Wattage: | 28W |
| Nominal Luminous Flux: | 3400lm |
| Nominal Beam Angle: | 90° |
| Nominal Life: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Not suitable for dimming |
| Energy Saving: | Yes |
| Energy Efficiency Class Pre-2021: | This luminaire contains built-in LED lamps (A++, A+ or A). The lamps cannot be changed in this luminaire. |
Electrometry
| Rated Wattage (0.1W Precision): | 28.0W |
| Voltage: | 240V |
| Operating Frequency: | 50/60Hz |
| Power Factor λ: | >0.9 |
| Operating Current: | 160mA |
| Inrush Current: | 16000mA |
| Weighted Energy Consumption: | 28W |
Photometry
| Rated Beam Angle: | 90° |
| Rated Total Luminous Flux: | 3400lm |
| Colour Temperature: | 4000K |
| Colour Name: | Cool White |
| Unified Glare Rating: | UGR<19 |
| Colour Rendering Index: | ≥80 |
| Colour Consistency SDCM: | ≤6 |
| ΔUV: | ±0.003 |
| Chromacity Co-ordinates: | CIR-X 0.377 – CIR-Y 0.3751 |
| Starting Time: | Instant full light |
| Warm Up Time (to 60% Light Output): | <0.5 seconds |
| Lumen Maintenance Factor: | 0.36 |
| Efficiency: | 121lm/W |
Life Span
| Rated Life: | 50,000 hours |
| Switching Cycles: | 25,000 |
| Warranty: | 5 years |
Dimensions
| Width: | 595mm |
| Height: | 31mm |
| Length: | 595mm |
Mechanical
| Housing Material: | Aluminium frame and Housing |
| Ingress Protection Code: | IP20 |
| Impact Protection Rating: | 2 |
| Appliance Class: | II |
| Mercury (Hg) Content: | 0.0mg |
| Ambient Operating Temperature: | -10°C to 45°C |




