Chint NC1 Contactor 40A (AC-1) 25A (AC-3) 11kW 3 N/O Poles & 1 N/C Contact 110V – NC1-2510-110V
Part No                      Description
NC1-2510-110V          NC1 Contactor 40A (AC-1) 25A (AC-3) 11kW 3 N/O Poles & 1 N/C Contact 110V
  • Chint NC1 Contactor
  • 40A – AC1
  • 25A – AC3
  • Rated at: 11kW
  • With 3 Main Poles
  • Contact Configuration: 3 N/O Poles & 1 N/C
  • With a 110V AC coil voltage