
Atkore Unistrut 41mm x 41mm x 2.5mm Slotted Channel Strut (1m Length) – P1000TX1
Part No Description
P1000TX1 41mm x 41mm x 2.5mm Slotted Channel Strut (1m Length)
Features
- Slotted 2.5mm strut lengths for use with strut framework systems
- Rigid construction for a wide variety of applications
- 1m length
Specification
| Colour | Self Colour |
| Dimensions | (L)1 m x (H)41 mm x (W)41 mm |
| Finish | Pre Galvanised Steel |
| Gauge | 2.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 41mm |
| Width | 41mm |
| Length | 1m |
| Material | Steel |
| Size | 41mm x 41mm |
| Standards | BS EN 10346; BS6946 |
| Weight | 1kg |

